Jak skutecznie sprzedawać przez telefon?

Badania dowodzą, że w całym procesie sprzedaży, nawiązywanie pierwszego kontaktu z klientem zajmuje 40% czasu sprzedawcy, który inwestuje w dany proces sprzedażowy. Jak zrobić dobre „pierwsze wrażenie” przez telefon? Jak zainteresować klienta ofertą produktu czy usługi? Jak skutecznie sprzedawać przez telefon…?

  1. Problem klienta

Zanim sięgniesz po telefon i wybierzesz numer potencjalnego klienta – zastanów się nad jego potrzebami i problemami, korzystając z dostępnych analiz i statystyk najnowszych raportów. Pamiętaj, że najważniejszy jest klient, który w sprzedaży telefonicznej jest szczególnie trudny, bo kierujący się stereotypami sprzedawców telefonicznych nastawionych tylko na zyski ze sprzedaży, co powoduje z góry negatywne nastawienie.

  1. Zagajenia sprzedażowe

Zaplanuj rozmowę telefoniczną z klientem, przygotowując sobie tzw. haki i zagajenia sprzedażowe np. korzyści czy roli. To pozwoli złapać klienta w pułapkę i maksymalnie wydłużyć czas rozmowy telefonicznej, który jest niezbędny do skutecznej sprzedaży, a równocześnie tak cenny dla klienta.

  1. Obiekcje i zastrzeżenia

W trakcie rozmowy telefonicznej spisuj wszystkie obiekcje i zastrzeżenia klienta. Będzie to wskazówką do rozwiązania odwiecznej zagadki: dlaczego klient odmawia albo nie chce kontynuować rozmowy? Musisz być przygotowany z kontrargumentacją.

  1. Umów spotkania

Głównym problemem sprzedaży telefonicznej jest brak możliwości sprzedania produktu lub usługi przez telefon. Najprostszym rozwiązaniem jest umówienie spotkania przez sprzedawcę z klientem. W jego trakcie zbudujesz relacje z klientem, przekonasz go do siebie zyskując zaufanie, zaprezentujesz swój produkt lub usługę, by w efekcie końcowym sprzedać.

  1. Po prostu dzwoń

Po prostu chwyć za telefon i dzwoń. Nie zapominaj, że lepiej wykonać mniej telefonów, a skuteczniejszych, niż więcej połączeń słabszych efektywnie. Postaw na jakość, a nie ilość, co doprowadzi cię do zadowalających wyników sprzedaży.

Zimne telefony są znienawidzoną formą sprzedaży, ale w dzisiejszych czasach pozostają najszybszą, najwygodniejszą, najtańszą i najskuteczniejszą forma nawiązywania pierwszego kontaktu z nowymi klientami. Wciąż górują nad wszechobecnym Internetem i standardem wyznaczanym przez maile. Istotne jest, aby nie zamknąć się w błędnym kole, które napędza równoczesna niechęć sprzedawcy i klienta.  

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą szkolenia obsługi klienta.