Czy są ludzie urodzeni do bycia liderem? Czy każdy z nas może być skutecznym szefem?

Czy są ludzie urodzeni do bycia liderem? Mówi się, że szef to zawód, ale może to wrodzone cechy przywódcze decydują o tym, że niektórzy z nas bardziej nadają się do tej roli…? Bradley Smith z International Director of Business Development w People Keys uważa, że każdy z nas „może pracować nad tym, aby być skutecznym w swojej roli”. Jakimi cechami powinien odznaczać się lider? Jaki wachlarz kompetencji jest mu niezbędny do zarządzania zespołami? W końcu – czy lider liderowi jest równy?

Cechy lidera

Na bycie liderem składają się nie tylko nasze umiejętności wynikające z funkcji menedżera, ale przede wszystkim nasze cechy osobowości. Według Fayola, pozycja przywódcy wynika między innymi z pozycji, osobowości i wiedzy. Uważał on, że osoba będąca autorytetem powinna:

 • dobrze znać swoich podwładnych
 • dawać dobry przykład, być wzorem do naśladowania
 • przeprowadzać w firmie regularnie audyty i przedstawiać ich wyniki w postaci sumarycznych diagramów oraz tabeli
 • spotykać się regularnie
 • motywować, inspirować
 • dbać o jedność zespołu i lojalność jego członków

O to 7 cech, które powinien posiadać lider:

 1. entuzjazm
 2. uczciwość
 3. stanowczość
 4. sprawiedliwość
 5. serdeczność
 6. pokora
 7. pewność siebie

Wachlarz kompetencji

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może być skutecznym szefem i liderem. Różnimy się jednak naturalnymi potencjałami, które pomagają nam realizować się w tej roli.

Koło Zarządzania uwzględnia funkcje zarządcze według  Johna Adaira. Adair zwraca uwagę na tzw. funkcje, czyli obszary odpowiedzialności lidera.

 1. Planowanie (uzyskiwanie informacji, określenie zadań i celu grupy);
 2. Przygotowanie (przedstawienie grupie planu i celów działania, wyjaśnienie ich celowości,  ustalenie obowiązujących standardów);
 3. Podział zadań (delegowanie);
 4. Kontrola (dbałość o utrzymanie standardów, tempa pracy, wykonanie zadań zgodnie z wyznaczonym celem, monitorowanie postępów);
 5.  Motywowanie do działania;
 6. Wsparcie (wyrażanie uznania dla członków grupy i ich pracy, zachęcanie, budowanie ducha zespołu, rozładowywanie napięć, wyjaśnianie nieporozumień w zespole);
 7. Komunikacja w trudnych sytuacjach (przekazywanie informacji o zmianie, trudne decyzje, rozmowy dyscyplinujące);
 8. Informacja ( przekazywanie nowych informacji, przyjmowanie informacji i sugestii od grupy);
 9. Ocena (sprawdzanie wykonalności pomysłów, przewidywanie skutków, ocena wyników pracy grupy);
 10.  Udzielanie informacji zwrotnej na bieżąco;
 11. Asertywna komunikacja;
 12. Radzenie sobie ze stresem i presją czasu

4 style liderskie w oparciu o model DISC 

Pełniąc rolę szefa, menedżera, lidera warto znać swoje wrodzone predyspozycje i mocne strony.

Przyjrzyjmy się zatem 4 stylom liderskim w oparciu o model DISC.

 

Lider dyrektywny (styl dominujący, czerwony) 

To osoba przede wszystkim ambitna, stanowcza, posiadająca zawsze swoje zdanie, bezpośrednia, a przy tym nie bojąca się konfrontacji. Jest zawsze gotowa na nowe wyzwania. Wyznacza nowe cele i szybko je realizuje, ponieważ oczekuje natychmiastowych efektów. Absolutnie nie akceptuje żadnych błędów. Obszarami rozwoju są: cierpliwość, umiejętność aktywnego słuchania. Idealnym przykładem jest Jack Welch właściciel General Electric – amerykańskiego konglomeratu działającego między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkt energii, ropy naftowej i wielu innych. W rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune zajęła 27 miejsce. W tym samym roku (2014) spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes. W czasie 20-letniej kadencji Welcha wartość rynkowa General Electric wzrosła o ponad 400 miliardów dolarów.

Lider wpływowy (styl żółty) 

Człowiek przede wszystkich skupiony na osiągnięciu celu, który uzyskuje poprzez ludzi, u których budzi duży respekt. To zdecydowanie ekstrawertyk, który przyciąga do siebie ludzi swoją charyzmą i entuzjazmem. Jego siłą jest umiejętność budowania silnego zespołu poprzez motywowanie i inspirowanie członków grupy. Bez problemu komunikuje się z pracownikami, których jest w stanie przekonać do rzeczy niemożliwych, udowadniając, że takowe nie istnieją. Obszarami rozwoju są z całą pewnością: wyznaczanie ram czasowych, realizacja projektów od początku do końca, panowanie nad emocjami oraz słuchanie innych. Perfekcyjnym przykładem jest Richard Branson, który jest właścicielem brytyjskiego konglomeratu działającego pod wspólną marką „Virgin”. Aktualnie zrzesza około trzysta pięćdziesiąt firm na całym świecie, mając w ofercie Virgin Group niemal wszystko tj. muzykę, transport powietrzny i lądowy, stroje ślubne, napoje, telefony komórkowe, paliwa, czy usługi finansowe. Zgodnie z rankingiem przeprowadzonym w 2016 roku przez magazyn Forbes, firma została wyceniona na 4,9 miliardów dolarów.

Lider stały (styl zielony) 

Osoba nieprzeciętnie lojalna, empatyczna i cierpliwa. Co za tym idzie, posiadająca niezwykłą umiejętność wyczuwania ludzi, jednocześnie wyczulona na potrzeby innych. Potrafi wspierać. Jej najważniejszymi wartościami są: praca zespołowa i szacunek wobec innych. Sprawdza się w roli mediatora, ponieważ umie wyciszyć konflikt i znaleźć rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron. Obszary rozwoju to przede wszystkim pewność siebie i towarzysząca jej otwartość na zmiany. Trafionym przykładem jest Larry Page. Produktem jego amerykańskiego przedsiębiorstwa z branży internetowej jest wyszukiwarka Google. Deklaruje, że jego misją jest skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Obecnie Google zatrudnia ponad 54 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Ta korporacja znana jest przede wszystkim ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników oraz zasady biznesowej „don’t be evil”. W rankingu magazynu Fortune, spółka zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród najlepszych pracodawców.

Lider sumienny (niebieski) 

To człowiek, który jest uporządkowany, systematyczny i racjonalny. Dzięki swoim umiejętnościom analitycznym, każdy problem potrafi rozłożyć na czynniki pierwsze i znaleźć jego rozwiązanie. Perfekcjonista, który ustanawia najwyższe standardy pracy, dbając  o jakość wykonania pracy przez zespół. Zaczynając od dokładnej analizy zagadnienia, konkurencji etc. – inspiruje do wykonania działania. Obszarami rozwoju jest okazywanie emocji, zwiększony optymizm i otwartość  na ludzi. Steve Jobs jest genialnym przykładem. Jego amerykańska korporacja zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej oraz oprogramowaniem komputerów osobistych.  W 2014 roku firma zatrudniała ok. 98 000 pracowników na całym świecie, a już w 2015 ok. 115 000 pracowników. W 2014 roku sprzedaż wyniosła 182,795 mld USD. Do dziś Apple sprzedał ponad 275 milionów iPodów, 100 milionów iPhonów i 25 milionów iPadów.

A czy ty wiesz jakim jesteś liderem?

Bliżej Ci do S. Jobsa, czy może szefa Google – Larry Page?

Zbadaj swój potencjał menedżerski przy użyciu licencjonowanego narzędzia DISC D3 !

Zapraszamy również na organizowane przez Nas kursy menadżerskie!

Dominika Maciołek