W różnorodności siła, czyli jak zrozumieć siebie jako lidera i swój zespół.

Nie od dziś wiadomo, że sprawne zarządzanie zespołemjest nie lada wyczynem. Jedynie nie liczni potrafią zrozumieć innych, a następnie wspomóc ich w dążeniu do realizacji zamierzonych celów. Skuteczne szkolenia dla liderówczęsto uczą tego, jak zrozumieć siebie oraz innych pracowników w środowisku zawodowym. Jednym ze sposobów jest metoda licencjonowanych profili rozwoju osobistego, zwana powszechniemetodą DISC.

Zarządzanie zespołem: metoda DISC.

Metoda DISC jest to metoda licencjonowania profili rozwoju osobistego, polegająca na zrozumieniu siebie oraz innych. Teoretycznie brzmi strasznie zawile, jednak w praktyce ułatwia prosperowanie firm. Dzięki tej metodzie możemy zrozumieć jakiego typu ludzi potrzebujemy w środowisku zawodowym – aby stać się bardziej produktywni.

Ciekawym faktem jest to, że najbardziej wydajni w pracy są Ci, którzy najlepiej znają samych siebie. Dzięki samoświadomości jesteśmy w stanie określić konkretną sytuację, objąć cel oraz przystąpić do jego realizacji. Analizujemy i przystępujemy do działania, ponieważ dobrze znamy siebie i odpowiednio oceniamy swoje możliwości. Zamiast więc tracić czas – przystępujemy do zadań, które możemy wykonać i nie zamartwiamy się zleceniami, które są ponad nasze siły czy możliwości. W dużej mierze chroni nas to również przed wypaleniem zawodowym.

Ponad toAnaliza DISCpozwala nam zrozumieć jaki typ osobowości wpływa w znacznym stopniu na naszą kreatywność jeśli chodzi o  środowisko zawodowe, a także pozwala nam dojść do tego, jak najlepiej zrozumieć swoich współpracowników.

Dzięki analizie DISC możemy podnieść również swoją skuteczność pracy, a także bardziej zrozumieć siebie, naszych klientów oraz współpracowników.

Metoda DISC: typ D

Jeśli jesteś Typem D w metodzie DISCoznacza to, że jesteś typem dominującym. Tak więc podejmujesz działania podczas kiedy inni wciąż zwlekają z decyzją i odkładają ją na potem. Nie ma dla Ciebie sytuacji nie do rozwiązania – są tylko takie na które trzeba poświęcić więcej czasu bądź skierować myślenie na inny tor. Zmiana nie jest dla Ciebie problemem, a jedynie nowym, ciekawym wyzwaniem.

– Twoim źródłem motywacji są władza, autorytet oraz wyzwania

– Twoje obawy to bycie wykorzystywanym oraz utrata kontroli nad otoczeniem

– Z Twojej strony można zaobserwować pewność siebie, a także ryzykanctwo

– Ograniczeniem dla Ciebie jest troska o innych ludzi.

Typ D jest typem dominującym,który stawia wszystko na jedną kartę i prze do przodu jak czołg byleby tylko osiągnąć założony sobie cel. Typ Dto człowiek, który zazwyczaj wśród współpracowników ma miano „terminatora” dla którego nie ma rzeczy nie możliwych.

Jeśli więc jesteś typem D,właśnie to sobie uświadomiłeś i chcesz to zmienić – możesz:

– Zaopatrzyć swój organizm w większe pokłady cierpliwości

– Zadawać więcej pytań

– Więcej słuchać aniżeli mówić i rozkazywać

– Popracować nad mową ciała aby zachęcić swoich rozmówców do odpowiedzi

Metoda DISC: typ I

Jeśli jesteś typem I w metodzie DISCoznacza to, że jesteśimpulsywny. Aby osiągnąć swój cel często wywierasz presję na innych, co może niezbyt korzystnie odbijać się na Twoich współpracownikach. Osoba z typu Impulsywnego mimo wszystko sprawia korzystne wrażenie i chętnie angażuje się w związku z ludźmi. Jednak cechą wyjątkowo dominującą jest tutaj brak jakiekolwiek konsekwencji.

Twoje atuty to:

– Czas dla innych współpracowników

– Inspiracja innych

– Dzielisz się swoim pozytywnym nastawieniem oraz zarażasz entuzjazmem

– Okazywanie wsparcia swoim współpracownikom

Jednak mimo powyższych superlatyw bywasz osobą chaotyczną i często może Ci brakować konsekwencji w dążeniu do celu. Warto dodać, że jest to spore utrudnienie jeśli za punkt postawiłeś sobie jasno określony cel do którego masz zamiar dotrzeć. W przypadku dominującego chaosu i braku konsekwencji, pomóc Ci może właśnieszkolenia dla liderów,które oferują wsparcie przy metodzie DISC.

 Aby sobie pomóc możesz:

– zacząć słuchać innych z większą uwagą

– być osobą bardziej zorganizowaną

– wyrażać się bardziej precyzyjnie

wybrać się na szkolenie dla liderów

Metoda DISC: typ S

Jeśli jesteś typem S w metodzie DISC: oznacza to, że stawiasz na współpracę i osiągnięcie wspólnego celu. Jesteś bowiem typem stabilnym.Charakteryzuje Cię fakt, że jesteś dobrym słuchaczem, a także osobą cierpliwą oraz spokojną. Nie liczą się dla Ciebie nowe wyzwania związane z ryzykiem czy możliwości ą szybkiego awansu za wykonaną pracę. Cenisz sobie bowiem to, co znane czyli spokój, brak radykalnych zmian, stabilizację oraz uznanie wśród swoich współpracowników. Swoje potrzeby stawiasz natomiast na ostatnim miejscu ( może mieć to znaczący wpływ na Twoje wypalenie zawodowe w przyszłości).

Typ S czyli typ stabilny charakteryzuje:

– Wysoka wrażliwość na potrzeby innych

– Wysoka sympatia wobec współpracowników

– Uważne słuchanie drugiej osoby

– Zaangażowanie wobec problemów zespołu

Jednak mimo ogromnej sympatii, którą rozpraszasz wokół siebie możesz mieć problemy z podejmowaniem decyzji, być niechętnym wobec zmian. Dużą trudność może Ci również sprawiać mówienie współpracownikom, co tak naprawdę myślisz i jakie chciałbyś wyciągnąć konsekwencje w stosunku do zachowań, które nie spełniają Twoich oczekiwań jeśli chodzi o współpracę zespołową.

Jeśli jesteś typem S i chcesz osiągnąć większą efektywność, możesz:

Nauczyć się asertywności (sam bądź poprzezszkolenie dla liderów)

– Zacząć wypowiadać się bardziej bezpośrednio

– Przestać przejmować się emocjonalnie nie swoimi problemami

Metoda DISC: typ C

Jeśli jesteś typem C w metodzie DISCoznacza to, że dokładasz wszelkiej staranności aby wykonana przez Ciebie praca była jak na najlepszym poziomie. Stawiasz na perfekcjonizm.Twój umysł jest stricte analityczny i z niezwykłą dokładnością dbasz o każdy szczegół. Cechuje Cię ostrożność, dyplomacja oraz powściągliwość, a do Twoich głównych obaw zalicza się strach, że ktoś skrytykuje Twoją pracę. Krytycznie odnosisz się do siebie oraz swoich współpracowników. Ponad to:

– jesteś osobą drobiazgową (nie umknie Ci żaden szczegół)

– przestrzegasz wszelkich obowiązujących norm i reguł (nie uznajesz kompletnie drogi na skróty podczas tworzenia projektów bądź wykonywania poleconych Ci zadań)
– wykorzystujesz sztukę dyplomacji

Jeśli więc jesteś typem C i chcesz nad tym popracować, możesz:

– zaakceptować odmienność innych

– stać się osobą bardziej otwartą na metody pracy, które dotychczas były Ci obce

– bardziej niż na pracy skupić się na porozumieniu z innymi, co również pozytywnie wpłynie na wykonywaną przez Ciebie pracę

– skorzystać zdobrego szkolenia dla liderów

Umiejętne zarządzanie zespołem, a metoda DISC.

Umiejętne zarządzanie zespołem z uwzględnieniem metody DISC może okazać się kluczem do sukcesu dla wielu firm. Każde dobre szkolenie dla liderów nauczy nas, jak prawidłowo rozpoznawać pracowników oraz jak dobierać ich współpracę aby była jak najbardziej efektowna, a jednocześnie zadowalająca i spełniająca ich potrzeby społeczne.

Kluczem bowiem do kreatywnego oraz pozytywnego teamu są osoby, które będą się dogadywać, współgrać oraz uzupełniać nawzajem. Tak więc jeśli połączymy dwa typy Dominujące może nam wyjść istny wyścig szczurów, który skończy się wypaleniem zawodowym.

Jeśli jednak przyjrzymy się bardziej swoim pracownikom i dobrze przeanalizujemy ich możliwości, atuty, obawy oraz potrzeby, które należy im zaspokoić – może się okazać, że dobieranie teamu wcale nie będzie tak trudne, a dodatkowo zaprocentuje w przyszłości.

Zobacz naszą całą ofertę szkoleń z zarządzania zespołem.