Wypalenie zawodowe w pracy lidera – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem z którym próbujemy sobie poradzić. Stawiamy na efektywność osobistą, zyskujemy pozycję liderabądź w  końcu zdobywamy upragniony awans o który tak długo walczyliśmy,  a nagle okazuje się, że zdobyte wyniki w ogóle nas nie cieszą! Co więcej: nasza praca zaczyna nas wyjątkowo irytować.

Efektywność osobista, a wypalenie zawodowe.

Czym jest wypalenie zawodowe? Najprościej rzecz ujmując jest to stan w którym praca nas przerasta, a My sami czujemy wyczerpanie emocjonalne, fizyczne i psychiczne. Do tego wszystkiego odczuwamy spadek cierpliwości oraz całkowitą niechęć do pracy.

Praca, która do tej pory sprawiała nam radość oraz spełniała nasze aspiracje – dziś staje się przykrą koniecznością. Zaczynamy odczuwać chroniczne zmęczenie, coraz częściej boli nas głowa, a klienci wyjątkowo irytują.  I tak każdego dnia. Są to najczęstsze objawy wypalenia zawodowegoz którymi możemy się spotkać wśród pracowników. A jeśli w porę nie zareagujemy i nie odkryjemy problemu – może skończyć się nawet depresją.

Żyjemy w czasach w których efektywność osobista to klucz do sukcesu. Angażujemy się emocjonalnie w wykonywaną pracę i ignorujemy objawy, które mogą świadczyć o tym, że właśnie przestajemy sobie radzić ze stresem. Jesteśmy nastawieni na awans, wyższe pozycje w firmie bądź stanowisko lidera. Ignorujemy objawy ze strony organizmu, angażując się zbyt mocno w pracę i stawiając sobie zbyt wysokie cele zawodowe. Praca zaczyna odbijać się na naszej rodzinie czy relacjach towarzyskich, a my pozostajemy ku temu całkowicie obojętni popadając coraz głębiej w marazm.

Co wpływa na wypalenie zawodowe?

Jednak termin wypalenia zawodowegonie musi dotyczyć każdego. To, że mamy słabszy dzień w pracy, a nasz organizm wysyła nam mocne sygnały przemęczenia wcale nie musi oznaczać, że właśnie doświadczyliśmy wypalenia zawodowego. Wbrew pozorom wypalenie jest to dość złożony proces, który nie musi dotyczyć każdego, kto marzy aby objąć w firmie pozycję lidera.

Według danych statystycznych najczęściej wypalenie zawodowedotyka osoby, które:

– stawiają sobie zbyt wysokie wymagania jak na własne możliwości

– żyją niezgodnie ze swoimi wartościami oraz przekonaniami (ulegają presji otoczenia)

– wyolbrzymianie własnych porażek, brak wiary we własne siły oraz możliwości

– brak dbałości o prawidłową higienę snu, prawidłowy sposób odżywiania oraz odpowiedni relaks po pracy

Co więcej, dane pokazują, że najczęściej z wypaleniem zawodowymmają problem osoby, które są tzw. pracoholikami. Stawianie pracy na pierwszym miejscu, brak rozgraniczenia systemu dom-praca oraz utożsamianie się z zakładem pracy to tylko kilka predyspozycji osobowościowych, które mogą doprowadzić nas na pierwszy stopień czyli tzw. stadium ostrzegawcze przy wypaleniu zawodowym.

Wypalenie zawodowe: objawy

Skąd wiadomo, że dotyczy to właśnie nas? Jak odróżnić wypalenie zawodowe od zwykłego przepracowania? Przecież awans miał cieszyć, był priorytetem! A nagle okazuje się, że pozycja lidera w firmie stała nam się całkowicie obojętna. Mało tego nagle odczuwamy całkowitą niechęć do miejsca pracy i najchętniej poszlibyśmy na zwolnienie lekarskie.

 Warto więc zwrócić uwagę kiedy praca, która do tej pory nas cieszyła i spełniała nasze ambicje zawodowe nagle zaczyna nas zniechęcać. Do typowych objawów wypalenia zawodowego należą:

  • złość oraz niechęć do pracy, która do tej pory spełniała nasze ambicje zawodowe
  • izolacja oraz wycofywanie się z życia towarzyskiego
  • chroniczne uczucie zmęczenia oraz wyczerpania, ciągłe spoglądanie w pracy na zegarek
  • niezdolność do koncentrowania się na powierzonym zadaniu oraz zanikająca umiejętność dokładnego słuchania klienta
  • częste bóle głowy oraz objawy ze strony układu pokarmowego
  • problemy ze snem oraz koncentracją
  • problemy rodzinne oraz towarzyskie
  • coraz częstsze zwolnienia

Jak widać objawy dotyczące wypalenia zawodowegonie są oczywiste. Można je pomylić ze zwykłym przemęczeniem bądź ciężkim dniem. Warto więc nauczyć się radzić sobie ze stresem, który może nas spotkać w pracy. Odpowiednie radzenie sobie ze stresempozwoli nam prawidłowo  odpocząć od pracy. To właśnie prawidłowe wysypianie się czy oddawanie się swojemu hobby, a także czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi sprawia, że w pracy jesteśmy uśmiechnięci i chętnie współpracujemy z klientami. Nasza efektywność osobistawzrasta, kiedy jesteśmy odpowiednio zrelaksowani, a nasza głowa jest wolna od zmęczenia czy przepracowania.

Etapy wypalenia zawodowego

Pierwsze stadium wypalenia zawodowego to tzw. stadium ostrzegawcze. Jeśli zauważymy, że mamy problemy ze snem, dokuczają nam częste bóle głowy oraz jesteśmy w stanie ciągłego poirytowania – warto postawić na krótki odpoczynek, który pozwoli odciążyć nas od stresów i obowiązków w pracy. Wystarczy drobny czas wolny aby powrócić do normalnego funkcjonowania w środowisku zawodowym.

Drugie stadium wypalenia zawodowegonastępuje w momencie, kiedy ignorujemy wszelkie sygnały ostrzegawcze organizmu. Syndrom trwa dłuższy czas, a w pracy zdarzają nam się wybuchy   irytacji, pogardliwy stosunek wobec klientów czy nawet brak szacunku do współpracowników. W takich sytuacjach najlepiej postawić na dłuższy urlop, który pozwoli nam całkowicie wypocząć i odciąć się od pracy. Odpoczynek w gronie przyjaciół oraz rodziny pozwoli skutecznie wypocząć emocjonalnie oraz wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.

Trzecie stadium wypalenia zawodowego to tzw. chroniczność.Jest to najpoważniejszy etap wypalenia zawodowego. Może tutaj dojść do pełnego rozwinięcia objawów psychicznych, fizycznych oraz psychosomatycznych. Niezbędna często okazuje się tutaj pomoc terapeuty, który pozwoli nam uporać się z rozwojem objawów. Sygnałem ostrzegawczym są również kryzysy małżeńskie oraz towarzyskie, które sprawiają, że mamy poczucie całkowitej alienacji oraz wykluczenia.

Wypalenie zawodowe: kluczem jest balans w pracy!

Kluczem do zachowania zdrowej postawy jest nic innego jak właśnie balans w pracy! Można stawiać na efektywność osobistą idzięki temu uzyskać pozycję lidera, a mimo to wciąż dbać o to aby praca przynosiła nam nie tylko pieniądze, ale również satysfakcję. Sęk w tym, że aby to wszystko osiągnąć i aby to ze sobą współgrało, należy również nauczyć się radzenia sobie ze stresem. To właśnie radzenie sobie ze stresem w dużej mierze pozwoli nam się uchronić przed wypaleniem zawodowym.

Ciężkie pod względem emocjonalnym spotkanie z szefem? Po pracy koniecznie oddaj się swojemu hobby. To pozwoli odnaleźć Ci balans o którym wiele osób zapomina.

Można stawiać sobie wysokie cele, ale warto określić czy aby na pewno jesteśmy w stanie je zrealizować tak, aby na tym nie ucierpieć emocjonalnie oraz fizycznie.

Można zyskać pozycję lidera, a jednocześnie spełniać się rodzinnie i wciąż być aktywnym towarzysko.

Złoty środek z pewnością nie istnieje, ale warto jest postawić na balans w pracy, który pozwoli nam jednocześnie spełniać swoje ambicje zawodowe, a także dbać o to aby nasza głowa, ciało i umysł po prostu odpoczywały, kiedy jest na to czas. Przepracowanie nie sprawi, że będziemy bardziej efektywni. Prędzej sprawi, że zamiast kochać swoją pracę – zaczniemy ją nienawidzić.

Szkolenie lider zespołu – zapraszamy do zapoznania się z ofertą!